KommuneProfilen   ...Statistikk og nøkkeltall for din kommune  Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links   
Skip Navigation Links
Bedrifter og foretak  > Nyetablerte foretak > Din Region
Modulen viser antall nyetablerte foretak - og etableringshyppigheten  forhold til foretaksbestand og innbyggere.
Datagrunnlag: Den registerbaserte foretaksstatistikken til Statistisk sentralbyrå
Modulen viser antall nye foretak i alt - og antall nye per 100 eksisterende foretak og per 100 innbyggere.
Dessuten vises antall nyetablerte foretak etter organisasjonsform - og regionenes andel av nye foretak.
Fra menyen nedenfor finnes moduler med sammenlikning og rangering av regioner. 
Skip Navigation Links
DinRegion
Sammenlikne
Byer
Regioner
Konkurrenter
  Bakgrunn
Datagrunnlag  > Beskrives her - med lenker til SSB
Oppdateringer  > Neste oppdateringer
Hvor er din kommune/region?  > Om tilgang
Modultyper  > Moduler med andre perspektiver
Mobil og nettbrett  > Brukertips for mobil finner du her
Kontakt oss  > Her finner du kontaktinformasjoner
     
  Velg Fylke >>>      Velg region/kommune  >>>   << Velg region direkte fra boksen Region/kommune - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke
     
Tab 1. Antall nye foretak ialt og per 100 foretak og per 100 innbyggere. 2002-2017. Valgt region
Region 
År (Ascending)
Nye foretak i alt 
Nye foretak per: 
100 foretak 
100 innbyg-gere 
Landet200239 04114,540,86
Landet200338 74713,340,85
Landet200443 06814,850,94
Landet200547 43615,901,03
Landet200651 37416,781,11
Landet200748 95215,011,05
Landet200846 56713,920,98
Landet200942 06911,760,88
Landet201045 98112,800,95
Landet201146 88512,920,95
Landet201251 14813,671,03
Landet201351 62213,231,02
Landet201454 53913,581,07
Landet201557 86614,381,12
Landet201660 47414,621,16
Landet201762 02814,931,18
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Antall nye foretak i alt. Valgt region. 2002-2017
The chart showing Series 1 series.
  Antall nye foretak per 100 innbyggere i valgt region
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Nyetablerte foretak. 2002-2017. Valgt region
Region/Kommune 
År (Ascending)
Antall nye foretak 
Endring fra forrige år 
%-Andel av nye foretak i: 
Nye foretak per 100: 
Antall 
Prosent 
Landet 
Eget fylke 
100 Inn byggere 
100 eksis terende foretak 
Landet200239 04100,0100,0000,000,8614,54
Landet200338 747-294-0,8100,0000,000,8513,34
Landet200443 0684 32111,2100,0000,000,9414,85
Landet200547 4364 36810,1100,0000,001,0315,90
Landet200651 3743 9388,3100,0000,001,1116,78
Landet200748 952-2 422-4,7100,0000,001,0515,01
Landet200846 567-2 385-4,9100,0000,000,9813,92
Landet200942 069-4 498-9,7100,0000,000,8811,76
Landet201045 9813 9129,3100,0000,000,9512,80
Landet201146 8859042,0100,0000,000,9512,92
Landet201251 1484 2639,1100,0000,001,0313,67
Landet201351 6224740,9100,0000,001,0213,23
Landet201454 5392 9175,7100,0000,001,0713,58
Landet201557 8663 3276,1100,0000,001,1214,38
Landet201660 4742 6084,5100,0000,001,1614,62
Landet201762 0281 5542,6100,0000,001,1814,93
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Antall nye foretak per 100 eksisterende foretak i valgt region
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Nye foretak etter organisasjonsform. Antall. 2008-2017. Valgt region.  
Region 
År (Ascending)
Nye foretak etter organisasjonsform 
AS 
Enk 
NUF 
Ansv 
DA 
Landet200815 97428 4583 5314321 426
Landet200912 05827 3014 0793351 431
Landet201013 20529 2684 7033191 366
Landet201114 90129 7853 6062661 108
Landet201223 86029 0141 429169672
Landet201322 71130 4391 067132602
Landet201423 59832 235975136617
Landet201522 99334 294979124595
Landet201624 20834 945939109575
Landet201725 29535 357755106542
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
AS = Aksjeselskap,   Enk = enkeltmannsforetak,   NUF = Norsk avdeing av utenlands selskap,   DA = Selskap med delt ansvar
  Antall nye foretak etter organisasjonsform.
The chart showing AS series, Enk series, NUF series, Ansv series, DA series.
     
     
Tabell 4. Nye foretak etter organisasjonsform. Andel. 2008-2017. Valgt region. Prosent 
Region 
År (Ascending)
Nye foretak etter organisasjonsform 
AS 
Enk 
NUF 
Ansv 
DA 
Landet200831,956,87,00,92,8
Landet200926,560,09,00,73,1
Landet201026,959,59,60,62,8
Landet201129,859,67,20,52,2
Landet201243,152,42,60,31,2
Landet201341,155,11,90,21,1
Landet201440,855,71,70,21,1
Landet201538,857,81,70,21,0
Landet201639,657,21,50,20,9
Landet201740,556,61,20,20,9
Kilde: Statistisk sentralbyrå - SSB  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
AS = Aksjeselskap,   Enk = enkeltmannsforetak,   NUF = Norsk avdeing av utenlands selskap,   DA = Selskap med delt ansvar
  Andel nye foretak etter organisasjonsform. Prosent
The chart showing AS series, Enk series, NUF series, Ansv series, DA series.
     


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontaktinformasjon      Om Oss