KommuneProfilen   ...Statistikk og nøkkeltall for din kommune  Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links   
Skip Navigation Links
Befolkning  > Kvinner og menn > Aldersfordeling > Din Region
Modulen viser hvordan aldersstrukturen i befolkningen har utviklet seg siden 2000 - fordelt på kvinner og menn.
Datagrunnlag: SSBs årlige befolkningsstatistikk - som viser folkemengde pr. 1. januar etter alder.
Tabell 1 og figur 1 viser utviklingen i gjennomsnittlig alder.
Tabell 2 og 3 viser hvordan kvinner og menn fordeler seg på aldersgrupper - målt som prosentvise andeler.
Tabell 4 og 5 viser antall kvinner og menn i utvalgte aldersgrupper.
Moduler som sammenlikner og rangerer regionene etter de samme kjennemerkene finnes fra menyen nedenfor.
Skip Navigation Links
DinRegion
Sammenlikne
Byer
Regioner
Konkurrenter
  Bakgrunn
Datagrunnlag  > Beskrives her - med lenker til SSB
Oppdateringer  > Neste oppdateringer
Hvor er din kommune/region?  > Om tilgang
Modultyper  > Moduler med andre perspektiver
Mobil og nettbrett  > Brukertips for mobil finner du her
Kontakt oss  > Her finner du kontaktinformasjoner
     
  Velg Fylke >>>      Velg region/kommune  >>>   << Velg region direkte fra boksen Region/kommune - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke
     
Tabell 1. Gjennomsnittlig alder. Kvinner og menn. 2000 - 2018. Valgt region
Region/Kommune 
År (Ascending)
Gjennom snitt alder. Ialt 
Gjennomsnitt alder 
Kvinner 
Menn 
Landet200038,2039,4936,88
Landet200138,2839,5536,97
Landet200238,3839,6337,10
Landet200338,4639,6837,22
Landet200438,5739,7637,35
Landet200538,6939,8537,50
Landet200638,8139,9337,65
Landet200738,9140,0037,79
Landet200838,9840,0437,89
Landet200939,0340,0737,98
Landet201039,0940,1138,07
Landet201139,1540,1438,17
Landet201239,2440,1938,28
Landet201339,3140,2338,40
Landet201439,4240,3138,55
Landet201539,5640,4238,71
Landet201639,7140,5538,88
Landet201739,8640,6939,05
Landet201840,0540,8639,26
 
Gjennomsnittlig alder. Kvinner og menn. 2000-2018
The chart showing Kvinner series, Menn series.
   
     
     
Tabell 2. Kvinner fordelt på aldersgrupper. 2000 - 2018. Prosent. Valgt region
Region/Kommune 
År (Ascending)
Kvinner i alt 
Andel kvinner etter aldersgruppe. Prosent 
0-15 
15-24 
25-39 
40-54 
55-66 
67-79 
80+ 
Landet20002 264 18920,410,721,920,210,710,55,6
Landet20012 274 98520,510,521,820,211,110,25,8
Landet20022 285 02820,510,421,720,011,79,95,9
Landet20032 299 18420,510,521,519,912,19,65,9
Landet20042 311 39520,510,521,219,912,59,46,0
Landet20052 325 39420,410,621,020,012,89,26,0
Landet20062 353 15120,210,720,720,113,19,16,1
Landet20072 370 26320,110,920,520,213,39,06,0
Landet20082 392 27819,911,020,320,313,59,06,0
Landet20092 419 01219,811,220,120,413,88,95,9
Landet20102 431 44719,711,319,920,413,98,95,9
Landet20112 459 45619,511,519,720,514,09,05,8
Landet20122 486 99919,411,619,620,514,09,25,7
Landet20132 515 36719,211,619,620,514,09,45,6
Landet20142 541 62219,111,619,720,513,89,85,5
Landet20152 566 97818,911,519,720,513,810,25,4
Landet20162 588 87418,811,319,820,413,710,55,3
Landet20172 609 18718,711,219,920,413,710,85,3
Landet20182 627 24818,511,120,020,313,811,15,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Kvinner etter aldersgruppe. 2000-2018. Prosent
The chart showing 0-19 series, 20-44 series, 45-66 series, 67-79 series, 80+ series.
     
     
Tabell 3. Menn fordelt på aldersgrupper. 2000 - 2018. Prosent. Valgt region
Region/Kommune 
År (Ascending)
Menn i alt 
Andel menn etter aldersgruppe. Prosent 
0-15 
16-24 
25-39 
40-54 
55-66 
67-79 
80+ 
Landet20002 217 14021,911,323,321,410,78,52,8
Landet20012 231 30122,011,123,121,311,28,32,9
Landet20022 241 93422,011,122,921,211,88,13,0
Landet20032 256 10722,011,122,621,112,38,03,0
Landet20042 269 04921,911,122,321,012,87,83,1
Landet20052 284 07021,811,221,921,113,17,83,2
Landet20062 301 98121,611,321,521,113,57,73,2
Landet20072 325 78821,411,521,221,313,77,73,2
Landet20082 359 69021,111,621,121,413,97,73,2
Landet20092 395 05320,911,820,921,514,17,73,2
Landet20102 426 75220,711,920,721,514,27,83,2
Landet20112 460 84920,512,020,521,514,37,93,2
Landet20122 498 87120,312,120,521,514,28,23,2
Landet20132 535 90820,012,220,521,614,18,43,2
Landet20142 567 43419,812,120,521,514,08,93,2
Landet20152 598 82419,612,020,621,513,99,33,1
Landet20162 625 11119,511,920,721,413,89,63,1
Landet20172 649 13019,411,820,721,213,89,93,1
Landet20182 668 37119,211,720,721,013,910,23,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Menn etter aldersgruppe. 2000-2018. Prosent
The chart showing 0-19 series, 20-44 series, 45-66 series, 67-79 series, 80+ series.
     
     
Tabell 4. Kvinner fordelt på aldersgrupper. 2000 - 2018. Antall. Valgt region
Region/Kommune 
År (Ascending)
Kvinner i alt 
Antall kvinner etter aldersgruppe 
0-15 
16-24 
25-39 
40-54 
55-66 
67-79 
80+ 
Landet20002 264 189461 799241 360496 739456 599242 782238 245126 665
Landet20012 274 985465 867239 060496 479458 434252 952231 302130 891
Landet20022 285 028468 502238 530494 761457 423266 312225 673133 827
Landet20032 299 184471 696240 521493 681458 364278 289220 639135 994
Landet20042 311 395473 342242 499490 943461 099288 828216 402138 282
Landet20052 325 394473 835245 852487 825465 349298 448213 679140 406
Landet20062 353 151476 333251 923487 228472 781308 517213 801142 568
Landet20072 370 263476 013257 571484 889479 229315 763213 521143 277
Landet20082 392 278476 511263 888484 875485 359324 090214 433143 122
Landet20092 419 012478 823270 721485 304492 509333 629214 607143 419
Landet20102 431 447478 387275 281482 987496 901338 736216 773142 382
Landet20112 459 456480 762282 150484 949503 070344 921221 280142 324
Landet20122 486 999482 163287 723487 677509 477349 092228 954141 913
Landet20132 515 367483 746292 323492 917516 031351 822237 440141 088
Landet20142 541 622484 919294 065500 074520 754352 014249 994139 802
Landet20152 566 978486 105294 414506 668525 673353 427261 778138 913
Landet20162 588 874486 925293 159513 755529 237355 699272 108137 991
Landet20172 609 187487 269292 481520 158531 278358 685281 695137 621
Landet20182 627 248487 253291 147526 417532 130362 261290 340137 700
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Antall kvinner etter aldersgruppe. 2000-2018
The chart showing 0-19 series, 20-44 series, 45-66 series, 67-79 series, 80+ series.
     
     
Tabell 4. Menn fordelt på aldersgrupper. 2000 - 2018. Antall. Valgt region
Region/Kommune 
År (Ascending)
Menn i alt 
Antall menn etter aldersgruppe 
0-15 
16-24 
25-39 
40-54 
55-66 
67-79 
80+ 
Landet20002 217 140486 114250 525516 004474 509237 740189 19163 057
Landet20012 231 301490 622248 748515 793476 028248 934185 46765 709
Landet20022 241 934493 335248 120512 529474 369263 802182 46267 317
Landet20032 256 107495 772250 360509 279475 180277 291179 45168 774
Landet20042 269 049497 702252 067504 981476 611289 337177 72670 625
Landet20052 284 070497 937255 716499 806480 912300 103177 10872 488
Landet20062 301 981497 401260 405496 037486 654310 016177 67873 790
Landet20072 325 788497 037267 121493 646494 774318 612179 21475 384
Landet20082 359 690497 374274 707498 182503 953327 654181 85875 962
Landet20092 395 053499 379282 190501 643513 921337 631183 58576 704
Landet20102 426 752502 955288 648501 577522 393345 191188 34877 640
Landet20112 460 849505 262296 175504 675529 769351 535194 60478 829
Landet20122 498 871506 684302 590511 689538 443355 731204 06479 670
Landet20132 535 908508 041308 390519 052546 918358 823214 18780 497
Landet20142 567 434508 942311 152526 653552 735359 026227 96880 958
Landet20152 598 824510 313312 144535 045557 940361 332240 52681 524
Landet20162 625 111511 318312 211542 419560 993363 573252 56382 034
Landet20172 649 130512 756313 526547 805561 974366 383263 32783 359
Landet20182 668 371513 035311 828553 542561 481370 166273 26785 052
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
  Antall menn etter aldersgruppe. 2000-2018
The chart showing 0-19 series, 20-44 series, 45-66 series, 67-79 series, 80+ series.
     


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontaktinformasjon      Om Oss