KommuneProfilen   ...Statistikk og nøkkeltall for din kommune  Skip Navigation Links Skip Navigation Links Skip Navigation Links   
Skip Navigation Links
Utdanning  > Lang høyere utdanning > Sammenlikne Regioner
Modulen sammenlikner regioner etter antall og andel med lang høyere utdanning.
Datagrunnlag: SSBs årlige statistikk over Befolkningens utdanningsnivå  pr. 1. oktober hvert år.
Tabell 1 viser antall og andel innbyggere med lang høyere utdannning og årlige endringer.
Dessuten vises regionens andel av befolkningen med lang høyere utdanning på landsbasis og i eget fylke
Fra menyen nedenfor finnes moduler som viser utviklingen for DinRegion - pluss andre regionale sammenlikninger.
Skip Navigation Links
DinRegion
Sammenlikne
Byer
  Bakgrunn
Datagrunnlag  > Beskrives her - med lenker til SSB
Oppdateringer  > Neste oppdateringer
Hvor er din kommune/region?  > Om tilgang
Modultyper  > Moduler med andre perspektiver
Mobil og nettbrett  > Brukertips for mobil finner du her
Kontakt oss  > Her finner du kontaktinformasjoner
     
Velg type region  >>>
  Velg fylke >>>
 
 
<<  Velg Fylke i boksen til venstre for å se bare kommuner eller regioner innen valgt fylke.

     
Tabell 1. Personer med lang*) høyere utdanning i alt. Antall og andel. 2018.
Region/Kommune 
År 
Andel med lang høyere utdanning % (Descending)
Antall med lang høyere utdanning 
Endring fra forrige år 
Regionens andel av antall med lang høyere utdanning i: 
Antall 
Prosent 
Landet (%) 
Eget fylke (%) 
Bærum201821,221 2867203,54,92334,21
Oslo201820,7116 0944 4063,926,852100,00
Asker201818,89 1242713,12,11014,67
Ås201816,92 766391,40,6404,45
Nesodden201816,32 513994,10,5814,04
Trondheim201816,326 1889653,86,057 
Stavanger201816,117 4533382,04,03747,51
Tromsø201815,69 7783804,02,26272,26
Leikanger201814,326800,00,0625,00
Bergen201814,333 0761 0633,37,65076,53
Oppegård201814,13 0761093,70,7114,94
Sola201812,52 591983,90,5997,05
Hole201812,0661396,30,1533,71
Kongsberg201811,12 497773,20,57814,00
Nittedal201810,82 0271015,20,4693,26
Lillehammer201810,72 499702,90,57828,42
Malvik201810,61 160484,30,268 
Frogn201810,51 358493,70,3142,18
Ski201810,42 531502,00,5854,07
Sandnes201810,46 2242023,41,44016,94
Sogndal201810,3682162,40,15812,72
Hamar201810,12 6391184,70,61028,96
Lier201810,02 112954,70,48811,84
Molde20189,92 188562,60,50616,99
Bodø20189,84 1632065,20,96336,10
Kristiansand20189,87 3152513,61,69268,10
Lørenskog20189,63 0892087,20,7144,97
Røyken20189,41 678623,80,3889,41
Vestby20189,41 304342,70,3022,10
Drammen20189,25 2191973,91,20729,26
Volda20189,2686335,10,1595,33
Skedsmo20189,14 0702827,40,9416,54
Førde20189,1940525,90,21717,53
Moss20188,72 3371416,40,54116,82
Grimstad20188,61 596775,10,36924,76
Ålesund20188,63 3411424,40,77325,94
20188,6471347,80,1095,67
Rælingen20188,51 207898,00,2791,94
Haugesund20188,32 521572,30,5836,86
Lillesand20188,1706233,40,16310,95
Randaberg20188,0692375,60,1601,88
Fet20188,0753456,40,1741,21
Vadsø20187,939110,30,09010,25
Levanger20187,81 265564,60,2930,00
Harstad20187,71 566473,10,36211,57
Arendal20187,72 797602,20,64743,39
Nesna20187,7113-4-3,40,0260,98
Gjerdrum20187,5409297,60,0950,66
Sørum20187,41 049494,90,2431,69
Rennesøy20187,3270114,20,0620,73
Time20187,31 065100,90,2462,90
Aurland20187,31101414,60,0252,05
Narvik20187,21 114343,10,2589,66
Hammerfest20187,261361,00,14216,07
Hvaler20187,228493,30,0662,04
Os20187,01 131646,00,2622,62
Ulstein20187,04824410,00,1113,74
Sør-Varanger20186,9586295,20,13615,36
Porsgrunn20186,82 045512,60,47324,60
Voss20186,8811415,30,1881,88
Balestrand20186,77234,30,0171,34
Hemsedal20186,713443,10,0310,75
Lærdal20186,712187,10,0282,26
Ullensaker20186,72 0001528,20,4633,21
Gjøvik20186,71 701905,60,39319,35
Stord20186,6993141,40,2302,30
Hobøl20186,5301103,40,0702,17
Askøy20186,51 460523,70,3383,38
Skien20186,52 917863,00,67535,09
Kviteseid20186,513453,90,0311,61
Vardø20186,511854,40,0273,09
Hjelmeland20186,413532,30,0310,37
Fredrikstad20186,44 2981212,90,99430,94
Hurum20186,450461,20,1172,83
Gloppen20186,430141,30,0705,61
Stange20186,41 086666,50,25111,92
Kautokeino20186,415064,20,0353,93
Tolga20186,4811115,70,0190,89
Alta20186,31 046292,90,24227,42
Skaun20186,3398256,70,092 
Alstahaug20186,3388123,20,0903,36
Rygge20186,3840253,10,1946,05
Tynset20186,328893,20,0673,16
Ulvik20186,356-2-3,40,0130,13
Ørskog20186,211476,50,0260,89
Fjaler20186,2143-1-0,70,0332,67
Stjørdal20186,21 191554,80,2750,00
Søgne20186,2556163,00,1295,18
Eidsvoll20186,11 2231039,20,2831,97
Ringerike20186,11 548724,90,3588,68
Hamarøy20186,191-3-3,20,0210,79
Sauherad20186,0214115,40,0492,57
Elverum20186,01 039323,20,24011,40
Finnøy20186,0150-4-2,60,0350,41
Seljord20185,914221,40,0331,71
Inderøy20185,9324248,00,0750,00
Fjell20185,91 199141,20,2772,77
Klæbu20185,927651,80,064 
Tingvoll20185,9151107,10,0351,17
Mandal20185,9741223,10,1716,90
Bardu20185,819210,50,0441,42
Klepp20185,8874222,60,2022,38
Røros20185,8277-9-3,10,064 
Kristiansund20185,81 170534,70,2719,08
Fyresdal20185,862-1-1,60,0140,75
Råde20185,8357133,80,0832,57
Meland20185,7353164,70,0820,82
Hol20185,7217157,40,0501,22
Halden20185,71 467533,70,33910,56
Karasjok20185,712821,60,0303,36
Stor-Elvdal20185,7121-4-3,20,0281,33
Lunner20185,6417184,50,0964,74
Øyer20185,624393,80,0562,76
Kvam20185,6385215,80,0890,89
Vang20185,675-2-2,60,0170,85
Namsos20185,6599335,80,1390,00
Eid20185,627520,70,0645,13
Spydeberg20185,627010,40,0621,94
Steinkjer20185,61 007212,10,2330,00
Snåsa20185,59511,10,0220,00
Vik20185,5121-5-4,00,0282,26
Flå20185,54912,10,0110,27
Målselv20185,430762,00,0712,27
Risør20185,4314165,40,0734,87
Jølster20185,413021,60,0302,42
Øvre Eiker20185,3826476,00,1914,63
Gaular20185,212554,20,0292,33
Giske20185,2338123,70,0782,62
Øystre Slidre20185,2140-9-6,00,0321,59
Flatanger20185,25024,20,0120,00
Vinje20185,2162138,70,0371,95
Sortland20185,2449368,70,1043,89
Gamvik20185,253920,50,0121,39
Nannestad20185,25615811,50,1300,90
Frøya20185,2216104,90,050 
Gjesdal20185,2472153,30,1091,28
Bykle20185,241-3-6,80,0090,64
Sunndal20185,230693,00,0712,38
Notodden20185,1540101,90,1256,50
Hadsel20185,1344226,80,0802,98
Valle20185,15048,70,0120,78
Oppdal20185,1292134,70,068 
Vågan20185,1403266,90,0933,49
Ål20185,119673,70,0451,10
Flekkefjord20185,1374-8-2,10,0873,48
Hurdal20185,112010,80,0280,19
Kvitsøy20185,122-4-15,40,0050,06
Nesseby20185,14137,90,0091,07
Strand20185,0498275,70,1151,36
Salangen20185,094-3-3,10,0220,69
Melhus20185,0657111,70,152 
Krødsherad20185,092-5-5,20,0210,52
Stranda20185,0192179,70,0441,49
Luster20185,0209-3-1,40,0483,90
Sirdal20185,073710,60,0170,68
Hitra20185,019431,60,045 
Flora20184,9474-2-0,40,1108,84
Suldal20184,915053,40,0350,41
Tana20184,912332,50,0283,22
Nedre Eiker20184,9989444,70,2295,55
Austevoll20184,9199147,60,0460,46
Gildeskål20184,98245,10,0190,71
Enebakk20184,942640,90,0990,68
Rana20184,91 061787,90,2459,20
Kongsvinger20184,9737263,70,1708,09
Utsira20184,9800,00,0020,02
Lindås20184,9609183,00,1411,41
Ullensvang20184,8132-1-0,80,0310,31
Bjerkreim20184,810477,20,0240,28
Stryn20184,8278-13-4,50,0645,18
Norddal20184,86611,50,0150,51
Ringsaker20184,81 362947,40,31514,94
Vestvågøy20184,8445358,50,1033,86
Brønnøy20184,8308248,50,0712,67
Årdal20184,821283,90,0493,95
Skodje20184,817774,10,0411,37
Moskenes20184,84400,00,0100,38
Bygland20184,74836,70,0110,74
Nordkapp20184,712975,70,0303,38
Gol20184,718021,10,0421,01
Leirfjord20184,78600,00,0200,75
Østre Toten20184,7585325,80,1356,65
Vefsn20184,7522295,90,1214,53
Evje og Hornnes20184,7135-7-4,90,0312,09
Sveio20184,6204115,70,0470,47
Kragerø20184,6405133,30,0944,87
Eidfjord20184,635412,90,0080,08
Haram20184,6348226,70,0802,70
Tvedestrand20184,6231136,00,0533,58
Eigersund20184,6545163,00,1261,48
Farsund20184,635920,60,0833,34
Porsanger20184,61532015,00,0354,01
Ørland20184,52022413,50,047 
Nes20184,5802344,40,1851,29
Våler20184,5199115,90,0461,43
Tysvær20184,5385164,30,0891,05
Grong20184,5901215,40,0210,00
Askim20184,5584356,40,1354,20
Nes20184,5128-5-3,80,0300,72
Bamble20184,552481,60,1216,30
20184,5644518,60,1491,75
Odda20184,525620,80,0590,59
Askvoll20184,4111-3-2,60,0262,07
Rollag20184,45435,90,0120,30
Vindafjord20184,4311-5-1,60,0720,85
Høyanger20184,415142,70,0352,82
Vestre Slidre20184,47811,30,0180,89
Fusa20184,4137-3-2,10,0320,32
Gran20184,449540,80,1145,63
Solund20184,330415,40,0070,56
Nord-Aurdal20184,3235-6-2,50,0542,67
Fitjar20184,310987,90,0250,25
Fauske20184,3354278,30,0823,07
Orkdal20184,3422-2-0,50,098 
Dovre20184,3971214,10,0221,10
Lesja20184,37134,40,0160,81
Birkenes20184,317342,40,0402,68
Modum20184,3492439,60,1142,76
Sarpsborg20184,31 944643,40,45013,99
Aukra20184,2120-2-1,60,0280,93
Nissedal20184,25136,30,0120,61
Ørsta20184,2373205,70,0862,90
Vågå20184,2127-3-2,30,0291,44
Kvæfjord20184,2100-8-7,40,0230,74
Averøy20184,2200158,10,0461,55
Jevnaker20184,2234167,30,0542,66
Os20184,269711,30,0160,76
Lenvik20184,1392205,40,0912,90
Lødingen20184,17457,20,0170,64
Hasvik20184,136-1-2,70,0080,94
Nordreisa20184,116610,60,0381,23
Sula20184,129572,40,0682,29
Eidsberg20184,1388174,60,0902,79
Gausdal20184,1211105,00,0492,40
Måsøy20184,144-3-6,40,0101,15
Modalen20184,11219,10,0030,03
Etne20184,113410,80,0310,31
Vegårshei20184,16857,90,0161,05
Sørreisa20184,11171211,40,0270,86
Steigen20184,08856,00,0200,76
Samnanger20184,08222,50,0190,19
Folldal20184,054510,20,0120,59
Skånland20184,0103-5-4,60,0240,76
Sande20184,08567,60,0200,66
Tysfjord20184,066813,80,0150,57
Skjåk20184,075811,90,0170,85
Vestnes20184,0218-4-1,80,0501,69
Lindesnes20184,0158117,50,0371,47
Overhalla20184,0122-1-0,80,0280,00
Løten20184,0254177,20,0592,79
Naustdal20184,089-7-7,30,0211,66
Åmli20184,060-4-6,30,0140,93
Vågsøy20184,019273,80,0443,58
Frosta20184,08611,20,0200,00
Lebesby20184,04500,00,0101,18
Andøy20184,0160-1-0,60,0371,39
Surnadal20183,9196126,50,0451,52
Songdalen20183,92072211,90,0481,93
Audnedal20183,955-2-3,50,0130,51
Vestre Toten20183,9438358,70,1014,98
Osterøy20183,925431,20,0590,59
Lom20183,975710,30,0170,85
Sør-Odal20183,92602812,10,0602,85
Fedje20183,918428,60,0040,04
Vaksdal20183,9128-2-1,50,0300,30
Aurskog-Høland20183,9521357,20,1210,84
Lurøy20183,96147,00,0140,53
Røyrvik20183,915325,00,0030,00
Rauma20183,923541,70,0541,82
Kvænangen20183,8401137,90,0090,30
Trysil20183,8215157,50,0502,36
Hornindal20183,83700,00,0090,69
Dønna20183,84512,30,0100,39
Karmøy20183,81 281-5-0,40,2963,49
Nore og Uvdal20183,880-6-7,00,0190,45
Søndre Land20183,818174,00,0422,06
Kvinnherad20183,8409246,20,0950,95
Hareid20183,815600,00,0361,21
Åmot20183,814286,00,0331,56
Sauda20183,814310,70,0330,39
Selbu20183,812821,60,030 
Eide20183,8103-6-5,50,0240,80
Gulen20183,872812,50,0171,34
Sykkylven20183,7233125,40,0541,81
Bømlo20183,73513912,50,0810,81
Marker20183,711354,60,0260,81
Ringebu20183,714021,40,0321,59
Loppa20183,730415,40,0070,79
Kåfjord20183,76758,10,0150,50
Kvalsund20183,732-1-3,00,0070,84
Stordal20183,729-1-3,30,0070,23
Tranøy20183,746512,20,0110,34
Aure20183,7110-6-5,20,0250,85
Bjugn20183,714496,70,033 
Siljan20183,66911,50,0160,83
Midtre Gauldal20183,61872213,30,043 
Froland20183,616685,10,0382,58
Verdal20183,643961,40,1020,00
Hjartdal20183,64724,40,0110,57
Nome20183,6198-12-5,70,0462,38
Berlevåg20183,631310,70,0070,81
Masfjorden20183,650-3-5,70,0120,12
Forsand20183,634517,20,0080,09
Lyngdal20183,6239-7-2,80,0552,22
Vega20183,637-2-5,10,0090,32
Høylandet20183,636-5-12,20,0080,00
Sigdal20183,610488,30,0240,58
Nærøy20183,51491511,20,0340,00
Herøy20183,5257114,50,0592,00
Halsa20183,547923,70,0110,36
Midsund20183,557611,80,0130,44
Fræna20183,5275228,70,0642,13
Øksnes20183,513132,30,0301,14
Kvinesdal20183,5169-2-1,20,0391,57
Sør-Aurdal20183,58711,20,0200,99
Sør-Fron20183,590-1-1,10,0211,02
Skjervøy20183,5841827,30,0190,62
Etnedal20183,538618,80,0090,43
Trøgstad20183,5153128,50,0351,10
Båtsfjord20183,566-11-14,30,0151,73
Tokke20183,46411,60,0150,77
Karlsøy20183,468-2-2,90,0160,50
Evenes20183,44100,00,0090,36
Sandøy20183,43526,10,0080,27
Sel20183,416785,00,0391,90
Tysnes20183,480-1-1,20,0190,19
Flakstad20183,438722,60,0090,33
Tinn20183,4165-12-6,80,0381,98
Austrheim20183,479-5-6,00,0180,18
Jondal20183,330-1-3,20,0070,07
Selje20183,3771116,70,0181,44
Flesberg20183,374-1-1,30,0170,41
Radøy20183,3138-5-3,50,0320,32
Bremanger20183,3103-1-1,00,0241,92
Gjemnes20183,371710,90,0160,55
Rakkestad20183,3222178,30,0511,60
Marnardal20183,360917,60,0140,56
Hyllestad20183,33925,40,0090,73
Vikna20183,31211312,00,0280,00
Alvdal20183,364-8-11,10,0150,70
Saltdal20183,3126-12-8,70,0291,09
Vennesla20183,3380215,80,0883,54
Storfjord20183,3511127,50,0120,38
Hemne20183,211398,70,026 
Rendalen20183,25024,20,0120,55
Rindal20183,25448,00,0120,42
Granvin20183,22528,70,0060,06
Gratangen20183,230-5-14,30,0070,22
Lavangen20183,22728,00,0060,20
Engerdal20183,235-3-7,90,0080,38
Lyngen20183,177-3-3,80,0180,57
Åfjord20183,187-2-2,20,020 
Sund20183,1171-27-13,60,0400,40
Meløy20183,1158-3-1,90,0371,37
Drangedal20183,010366,20,0241,24
Lund20183,07745,50,0180,21
Sømna20183,05000,00,0120,43
Øygarden20183,0116-1-0,90,0270,27
Snillfjord20183,0251066,70,006 
Grane20183,037515,60,0090,32
Namdalseid20183,03925,40,0090,00
Herøy20182,943719,40,0100,37
Rømskog20182,917-1-5,60,0040,12
Rennebu20182,961-2-3,20,014 
Ibestad20182,935-2-5,40,0080,26
Nord-Fron20182,9140-9-6,00,0321,59
Træna20182,911-1-8,30,0030,10
Meldal20182,99478,00,022 
Sokndal20182,97545,60,0170,20
Tydal20182,920317,60,005 
Skiptvet20182,98822,30,0200,63
Vevelstad20182,812220,00,0030,10
Agdenes20182,840-8-16,70,009 
Eidskog20182,8148107,20,0341,62
Tjeldsund20182,83000,00,0070,26
Balsfjord20182,8131-7-5,10,0300,97
Åseral20182,821640,00,0050,20
Nordre Land20182,7153-2-1,30,0351,74
20182,76200,00,0140,54
Roan20182,722210,00,005 
Nord-Odal20182,711654,50,0271,27
Åsnes20182,7167-3-1,80,0391,83
Hemnes20182,710000,00,0230,87
Meråker20182,754-2-3,60,0120,00
Våler20182,68411,20,0190,92
Nesset20182,665-4-5,80,0150,50
Bindal20182,632414,30,0070,28
Hægebostad20182,635-3-7,90,0080,33
Holtålen20182,644410,00,010 
Dyrøy20182,62514,20,0060,18
Aremark20182,529-3-9,40,0070,21
Grue20182,5103-11-9,60,0241,13
Berg20182,519-2-9,50,0040,14
Smøla20182,54549,80,0100,35
Lierne20182,529-1-3,30,0070,00
Røst20182,511-2-15,40,0030,10
Ballangen20182,349-7-12,50,0110,42
Vanylven20182,363-2-3,10,0150,49
Værøy20182,314216,70,0030,12
Sørfold20182,236-1-2,70,0080,31
Gjerstad20182,143-1-2,30,0100,67
Verran20182,142-2-4,50,0100,00
Leka20182,010-1-9,10,0020,00
Torsken20182,016-8-33,30,0040,12
Fosnes20181,910-5-33,30,0020,00
Rødøy20181,919535,70,0040,16
Beiarn20181,816-1-5,90,0040,14
Bokn20181,812-2-14,30,0030,03
Iveland20181,718-1-5,30,0040,28
Namsskogan20181,713-5-27,80,0030,00
Osen20181,71417,70,003 
Hattfjelldal20181,719-3-13,60,0040,16
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: KommuneProfilen
*)Høyere utdanning med varighet over 4 år
  Antall med lang høyere utdanning. 2018
The chart showing Diesel series.
     
     
Andel med lang høyere utdanning. 2018. Prosent
The chart showing Diesel series.
  Tilvekst av personer med lang høyere utdanning fra 2017 til 2018. Antall
The chart showing Diesel series.
  Tilvekst av personer med lang høyere utdanning fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing Diesel series.
     


OmKommuneProfilen      Oppdateringer      Datagrunnlag      Regionale Inndelinger      Hjelp

 Kontaktinformasjon      Om Oss